Što je metakognitivna psihoterapija?

Ako imate pitanje na koje niste našli odgovor javite mi se!

ŠTO JE METAKOGNITIVNA PSIHOTERAPIJA?

O metakognitivnoj psihoterapiji

Metakognitivna psihoterapija je dio kognitivnih terapija. Metakognitivna psihoterapija razvijena je nedavno, a služi za razumijevanje uzroka problema mentalnih bolesti i njihova liječenja. Pristup se osniva na specifičnoj teoriji koju su iznijeli Wells i Matthews (1994.), a u početku se koristila za liječenje opće anksioznosti da bi se potom proširila kao cjeloviti pristup liječenju ponajviše generaliziranog anksioznog poremećaja, depresije, opsesivno kompulzivnog poremećaja i postraumatskog stresnog poremećaja (Wells, 1995., 2000.) Ovaj pristup podupiru znanstveni dokazi izneseni u cijelom nizu studija.

Čime se bavi metakognitivna psihoterapija?

Metakognitivna psihoterapija se bavi načinom obrade naših misli i osjećaja. Tijekom dana ljudi imaju kojih 3000 misli, skoro pola od tih misli su negativne misli, ili „crne misli“, kojima su pridruženi i negativni osjećaji. Dakle, svakoga katkada muče negativne misli i svi katkada vjeruju u svoje negativne misli. No ne razvija se kod svakoga dugotrajna anksioznost ili depresija. Stoga je važno pitanje: Što je to što kontrolira misli i određuje hoće li ih netko odbaciti ili će pak potonuti u produljenu i dublju uznemirenost? Odgovor je metakognicija, ona je „dirigent“ koji nadzire naše misli i osjećaje. Metakognitivna psihoterapija se bavi ispravljanjem metakognicije i uklanjanjem nekorisnih načina procesuiranja kao što je brinjenje, ruminacija, usmjerena pozornost na tijelo i um i monitoriranje prijetnje. Ona se bavi ispravljanjem pogrešnih odgovora na negativne misli i osjećaje. Misli su automatske i nad njima nemamo kontrolu, ali imamo kontrolu nad svojim razmišljanjem i ponašanjem. Brinjenje je razmišljanje u obliku što ako scenarija i odlazi prema budućnosti i kada brinemo smo anksiozni. Ruminacija je vrsta razmišljanja koja odlazi prema prošlosti, postavlja pitanja zašto smo takvi, bavi se pitanjem krivnje i smisla. Kada ruminiramo počinjemo se osjećati bezvoljno, bez energije i rezignirano. Jednostavnim riječima metakognitvna psihoterapija daje riješenje i alate za trajnu autoregulaciju našeg psihičkog stanja.

najčešća pitanja i odgovori o psihoterapiji

Centar za postavke privatnosti

Koristimo kolačiće

Koristimo kolačiće (eng. „cookies“) za pružanje boljeg korisnickog iskustva. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.

Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše racunalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obicno spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogucava stranici da prikaže informacije prilagodene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija. Ipak, sve informacije mogu biti spremljene jedino ako Vi to omogucite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste omogucili i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem racunalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promijeniti postavke internetskog preglednika tako da sami odaberete hocete li odobriti spremanje kolačića, da automatski pri zatvaranju internetskog preglednika obrišete spremljene kolačiće i slicno.

Kako onemoguciti kolačiće?
Iskljucivanjem kolačića odlucujete da li hocete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem racunalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u postavkama vašeg internetskog preglednika.
Ako onemogucite kolačiće, necete moci koristiti neke od funkcionalnosti na našim web stranicama.

Kakve kolačiće koriste naše stranice i zašto?
Naše stranice koristi kolačiće s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogucile bolje korisnicko iskustvo. Kolačići se koriste za pamcenje korisnickih podataka i postavki.

Kakvi još kolačići postoje na našim stranicama?
Postoji nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje odredenih mogucnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Trenutno omogucujemo kolačiće društvenih mreža (Facebook), servisa za mjerenje posjecenosti (Google Analytics i Gemius Audience) te oglašivackih mreža poput Google AdSensea.

Dodatne informacije
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za iskljucivanje pohranjivanja kolačića za razlicite servise. Više informacija možete saznati na sljedecim poveznicama:
https://www.allaboutcookies.org/
https://www.youronlinechoices.eu/
https://www.aboutads.info/choices/