Depresija kod djece

depresija kod djece iva stasiow

Depresija kod djece

Samo u zadnja dva desetljeća depresija kod djece shvaća se vrlo ozbiljno.
Depresivno dijete može se pretvarati da je bolesno, odbijati odlazak u školu, držati se roditelja ili brinuti da roditelj može umrijeti. Druga djeca mogu se duriti, imati problema u školi, biti negativna, svadljiva i osjećati se neshvaćenima.
Budući da se normalno ponašanje mijenja iz jedne faze djetinjstva u drugu, teško je reći prolazi li dijete samo privremenu „fazu” ili pati od depresije. Ponekad se roditelji brinu o tome kako se promijenilo ponašanje njihovog djeteta, ili učitelj spomene da „vaše dijete ne sliči na sebe”. U tom slučaju, pedijatar mora isključiti tjelesne simptome, a liječnik će vjerojatno predložiti evaluaciju djeteta, po mogućnosti kod psihijatra, psihoterapeuta koji je specijalizirao liječenje djece.
Ako je potrebno liječenje, liječnik može predložiti drugog psihoterapeuta, obično socijalnog radnika ili psihologa, i omogućiti terapiju, dok psihijatar može po potrebi uvesti lijekove.

Nacionalni institut za mentalno zdravlje (NIMH) prepoznao je korištenje lijekova protiv depresije u djece kao važno područje istraživanja. NIMH-ovo istraživanje pedijatrijske psihofarmakologije (RUPPS) obavljeno je u mreži od sedam istraživačkih lokacija na kojima je moguće provesti klinička ispitivanja učinaka lijekova na mentalne poremećaje djece i adolescenata. Od lijekova uključenih u studiju tu su antidepresivi, od kojih su neki dokazano učinkoviti u liječenju djece oboljele od depresije, ako ih adekvatno prati djetetov liječnik.

Komentari

Još nema komentara

Centar za postavke privatnosti

Koristimo kolačiće

Koristimo kolačiće (eng. „cookies“) za pružanje boljeg korisnickog iskustva. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.

Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše racunalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obicno spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogucava stranici da prikaže informacije prilagodene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija. Ipak, sve informacije mogu biti spremljene jedino ako Vi to omogucite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste omogucili i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem racunalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promijeniti postavke internetskog preglednika tako da sami odaberete hocete li odobriti spremanje kolačića, da automatski pri zatvaranju internetskog preglednika obrišete spremljene kolačiće i slicno.

Kako onemoguciti kolačiće?
Iskljucivanjem kolačića odlucujete da li hocete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem racunalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u postavkama vašeg internetskog preglednika.
Ako onemogucite kolačiće, necete moci koristiti neke od funkcionalnosti na našim web stranicama.

Kakve kolačiće koriste naše stranice i zašto?
Naše stranice koristi kolačiće s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogucile bolje korisnicko iskustvo. Kolačići se koriste za pamcenje korisnickih podataka i postavki.

Kakvi još kolačići postoje na našim stranicama?
Postoji nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje odredenih mogucnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Trenutno omogucujemo kolačiće društvenih mreža (Facebook), servisa za mjerenje posjecenosti (Google Analytics i Gemius Audience) te oglašivackih mreža poput Google AdSensea.

Dodatne informacije
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za iskljucivanje pohranjivanja kolačića za razlicite servise. Više informacija možete saznati na sljedecim poveznicama:
https://www.allaboutcookies.org/
https://www.youronlinechoices.eu/
https://www.aboutads.info/choices/