Što je generalizirani anksiozni poremećaj i kako se liječI?

Ako imate pitanje na koje niste našli odgovor javite mi se!

ŠTO JE GENERALIZIRANI ANKSIOZNI POREMEĆAJ i KAKO SE LIJEČI?

O generaliziranom anksioznom poremećaju

Generalizirani anksiozni poremećaj je najčešći od svih anksioznih poremećaja. Njegovi osnovni procesi koji dovode i održavaju poremećaj, su procesi svojstveni svim anksioznim poremećajima.

Simptomi generaliziranog anksioznog poremećaja

U generaliziranom anksioznom poremećaju (GAP) od simptoma se pojavljuje izuzetna i kronična zabrinutost, anksioznost i s njima povezani tjelesni simptomi. Osobe s generaliziranim anksioznim poremećajem jako teško kontroliraju svoju zabrinutost i imaju umor, nemir, mišićnu napetost, razdražljivost i insomniju. Osobe s ovim poremećajem se vrlo teško opuštaju, razdražljivi su i nestrpljivi. Brinu o nizu različitih događaja, dakle ne brinu o nekom specifičnom pitanju ili podražaju. To je osnovna razlika između generaliziranog anksioznog poremečaja i drugih anksioznih poremećaja, poput socijalne anksioznosti, gdje se osoba boji neugode i sramoćenja u javnosti, paničnog poremećaja, gdje je osnovni strah od toga da će se nešto loše dogoditi (smrt, ludilo), i opsesivno-kompulzivnog poremećaja, u kojem se najviše strahuje od nečistoće ili posljedica ne izvođenja određenih rituala.

Kako dijagnosticirati generalizirani anksiozni poremećaj?

Kako bi dijagnosticirali generalizirani anksiozni poremećaj ekscesivna briga i anksiznost trebaju trajati više od šest mjeseci, i brige moraju biti okupirane s minimalno dvije vrste sadržaja tj. događaja, i treba biti prisutno minimalno tri tjelesna simptoma. Osobe s ovim poremećajem se vrlo teško opuštaju, razdražljivi su i nestrpljivi.

Zastupljenost generaliziranog anksioznog poremećaja

Učestalost GAP-a je do 5 % (Davey, 2008.). Češće se pojavljuje kod žena i mlađih odraslih osoba. Početak je postupan, a tijek kroničan i samoodržavajući. Često se kasno dijagnosticira, pa se dugo ne liječi ili se liječi neadekvatno, što za posljedicu ima slabiji terapijski odgovor.
Metakognitivna terapija ili kognitivno-bihevioralna terapija se preporučuje kao prvi izbor u liječenju GAP-a.

Lijekovi koji se koriste

Od farmakoterapije se koriste anksiolitici benzodiazepini i antidepresivi. Benzodiazepinski anksiolitici dugoročno nisu toliko učinkoviti, a i mogu dovesti do problema ovisnosti. Antidepresivi, posebno selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina, poboljšavaju neke simptome, ali imaju mali učinak na zabrinutost koja je ključni aspekt problema.
Rani tretmani uključuju primjenu benzodiazepina, ali se općenito smatra da se oni ne bi trebali koristiti dugoročno. Kratkoročno oni proizvode nuspojave sedacije i umora, a dugoročno su povezane s problemima ovisnosti. Učinkovitim su se pokazali antidepresivi, posebno neki selektivni inhibitori ponovnog uzimanja serotonina koji poboljšavaju simptome. Međutim, neka istraživanja pokazuju da oni imaju mali učinak na zabrinutost, što je ključni aspekt problema.

najčešća pitanja i odgovori o psihoterapiji

Centar za postavke privatnosti

Koristimo kolačiće

Koristimo kolačiće (eng. „cookies“) za pružanje boljeg korisnickog iskustva. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.

Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše racunalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obicno spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogucava stranici da prikaže informacije prilagodene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija. Ipak, sve informacije mogu biti spremljene jedino ako Vi to omogucite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste omogucili i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem racunalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promijeniti postavke internetskog preglednika tako da sami odaberete hocete li odobriti spremanje kolačića, da automatski pri zatvaranju internetskog preglednika obrišete spremljene kolačiće i slicno.

Kako onemoguciti kolačiće?
Iskljucivanjem kolačića odlucujete da li hocete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem racunalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u postavkama vašeg internetskog preglednika.
Ako onemogucite kolačiće, necete moci koristiti neke od funkcionalnosti na našim web stranicama.

Kakve kolačiće koriste naše stranice i zašto?
Naše stranice koristi kolačiće s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogucile bolje korisnicko iskustvo. Kolačići se koriste za pamcenje korisnickih podataka i postavki.

Kakvi još kolačići postoje na našim stranicama?
Postoji nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje odredenih mogucnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Trenutno omogucujemo kolačiće društvenih mreža (Facebook), servisa za mjerenje posjecenosti (Google Analytics i Gemius Audience) te oglašivackih mreža poput Google AdSensea.

Dodatne informacije
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za iskljucivanje pohranjivanja kolačića za razlicite servise. Više informacija možete saznati na sljedecim poveznicama:
https://www.allaboutcookies.org/
https://www.youronlinechoices.eu/
https://www.aboutads.info/choices/